حمایت از سرمایه گذاری در صنعت چای

خبرگزاری دانشجویان ایران - رشت
سرویس: کشاورزی و دامپروری

سرپرست سازمان چای کشور گفت: عملکرد کشاورزان چای‌کار در سال جاری با توجه به مقرون به صرفه نبودن بهای برگ سبز و هزینه بالای تولید مواد اولیه خوب و ارزشمند بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خزر، علی محرر با استقبال از حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در بخش صنعت چای افزود: وظیفه ملی و استانی ماست تا از همه کسانی که در بخش صنعت چای سرمایه‌گذاری می‌کنند حمایت کنیم تا چای به جایگاه عالی خود برسد و شاهد رشد کشاورزان چایکار و تولیدکنندگان چای داخلی باشیم.

وی گفت: در استان‌های گیلان و مازندران 32 هزار هکتار باغات چای و 185 کارخانه چای‌سازی وجود دارد که می‌توانیم 20 کارخانه را به صورت ‍آزمایشی برای سال آینده انتخاب کنیم تا چای موردنظر را برای صادرات به کشور بروننی بسازند.

همچنین علی محرر عملکرد کشاورزان چایکار در سال جاری را با توجه به مقرون به صرفه نبودن بهای برگ سبز و هزینه بالای تولید مواد اولیه خوب و ارزشمند توصیف کرد.

وی ادامه داد: کارشناسان ما در ادارت چای شهرستان ها به صورت کاملا آماده حضور دارند تا هر چایکاری که برای استفاده از تسهیلات به زراعی مراجعه کند بلافاصله از محل باغ شان بازدید به عمل آورده و پرونده را جهت دریافت تسهیلات بهزراعی به بانک عامل ارسال کنند تا هیچ وقفه زمانی صورت نگیرد.

محرر با اشاره به اینکه در حال حاضر مساحی واقعی باغات چای درست نیست قشر قابل توجهی از چایکاران در خصوص ممیزی باغات مشکل دارند، گفت: با پیش بینی به عمل آمده در اعتبارات عملیات شناسنامه‌دار کردن باغات چای چایکارن را در روزهای آینده شروع خواهیم کرد که این حرکت از فعالیت خوب سازمان چای کشور در اولین سال پس از شکل گیری مجدد است که دغدغه بسیاری از چایکاران را رفع خواهد کرد.

سرپرست سازمان چای کشور درباره دریافت خسارت بیمه چایکاران اظهار کرد: انشاءالله برای سال 90 با بازدیدی که از باغ‌های چای افراد صورت می گیرد به صورت موردی خسارت ها لحاظ می‌شود و با توجه به میزان دقیقی خسارت کارشناسی شده، چایکارن از دریافت خسارت بیمه برخوردار می‌شوند.

در ادامه سرمایه‌گذار ایرانی شهروند مقیم کانادا افزود: با توجه به اینکه باغات چای ایران از هیچگونه سموم و مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود، به دلیل سالم بودن در دنیا از جایگاه خاصی برخوردار است و در تلاش هستیم چای ایرانی را به کشور بروننی و حتی آمریکا صادر کنیم.

وی گفت: ما برای بهره برداری سال آینده قصد داریم تعدادی کارخانه چایسازی را از هم اکنون مشخص کنیم تا برایمان چای باکیفیت با استانداردهای لازم تولید کنند و آن را به صورت فله وارد کشور بروننی کنیم و در آنجا مشترکا با سرمایه گذاری کشور ایران یک واحد بسته بندی چای دایر و چای را عرضه کنیم.

وی از خرید 2 هزار تن چای برای سال آینده خبر داد و گفت: این میزان در سال های آتی افزایش خواهد یافت.

/ 0 نظر / 96 بازدید