افزایش 12درصدی کیفیت چای داخل

وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: در سال جاری بواسطه ارتقاء کیفیت تولید محصولات استحصالی و با اجرای تمهیدات لازم، میزان تولید برگ سبز چای نسبت به مدت مشابه سال قبل 12 درصد افزایش کیفیت داشته است.

   

به گزارش اخبار چند رسانه ای واحد مرکزی خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، وزارت جهاد کشاورزی در گزارشی اعلام کرد: در حال حاضر وضعیت باغات چای بواسطه ساختار اقتصاد معیشتی کشاورزان چایکار، کهنسالی بوته‌های چای و قرار گرفتن بیش از 70 درصد باغات چای در اراضی شیبدار؛ امکان استفاده مطلوب از سیستم‌های مکانیزاسیون و روش های نوین کشاورزی برای بهبود شرایط تولید چای فراهم نیست که البته عدم استقبال کشاورزان از اجرای آبیاری بارانی نیز مزید بر علت شده است.
به دلیل ضرورت تسریع در اجرای طرحهای اصلاح، احیاء و توسعه باغات چای، تامین اعتبارات لازم جهت افزایش سطوح با آبیاری بارانی و تامین تسهیلات بانکی بدون بهره به منظور تغذیه و نگهداری باغات، توسط دولت در حال اجرا است.
طرح بهزراعی باغات چای نیز با تخصیص 150 میلیارد ریال اعتبار و اجرای قانون خرید تضمینی برگ سبز چای با اعتبار 520 میلیارد ریال در دست اجرا است که در همین راستا از مجموع 184 کارخانه چایسازی در سطح استانهای گیلان و مازندران 164 کارخانه فعال هستند.

افزایش قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای
 افزایش هفت درصد قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای در سال جاری از سوی استاندار گیلان بعنوان رئیس ستاد راهبردی چای کشور مطرح و در حال پیگیری است.
تاکنون حدود 89 هزار و 225 تن برگ سبز چای در چارچوب خرید تضمینی محصولات کشاورزی توسط سازمان چای کشور  از کشاورزان خریداری و مبلغ 200 میلیارد ریال به آنان پرداخت شده است.
همچنین مقدار 3 هزار و 382 تن برگ سبز از طریق اجرای طرح خرید آزاد برگ سبز چای توسط بخش خصوصی با سرمایه های شخصی و با انگیزه بهره‌مندی از معافیت واردات چای از کشاورزان خریداری و تسویه کامل با کشاورزان انجام شده است.
همچنین به منظور رقابت پذیر کردن تولید ، فرآوری و بازرگانی چای داخل تمهیداتی جهت اجرای طرح خرید آزاد برگ سبز چای از کشاروزان با بهر‌ه‌مندی از معافیت حداقل دو کیلوگرم چای وارداتی در ازای خرید هر کیلوگرم چای داخلی با تایید سازمان چای کشور عملیاتی شده است.
همچنین تشکیل مرکز فروش چای ایرانی توسط بخش خصوصی (سندیکای کارخانجات چای شمال) و پیگیری فعال کردن تالار بورس چای در استان گیلان از عمده فعالبتهای وزارت جهاد کشاورزی در راستای توسعه و ترویج فرهنگ مصرف چای ایرانی است

واحد مرکزی خبر

/ 0 نظر / 12 بازدید